Obudzi cię dzięcioł

Zegar DZIĘCIOŁ Design by GOGO 2006, GOGO

DZIĘCIOŁ to jeden z moich ulubionych projektów założonego w roku 2005 kolektywu dizajnerskiego GOGO (Marysia Makowska i Piotr Stolarski). Jak deklarują sami twórcy interesuje ich badanie właściwości różnych materiałów. Liczy się to skąd pochodzi materiał, jak równiez to dokąd może on zajść. W tym właśnie tkwi sedno ich projektów. Inspiracja naturą, jak w przypadku DZIĘCIOŁA, to jedno, ale najważniejsza jest przebyta droga. Tu ukrywa się koncept.

DZIĘCIOŁ to mały choć bardzo efektowny ptaszek, obok którego trudno przejść obok kiedy akurat „pracuje”. Na jego trop wpadamy najpierw za pośrenictwem zmysłu słuchu, a nie wzroku. Charakterystyczny jest w tym przypadku dźwięk. Idea towarzysząca budzikowi: „budź się przy dźwiękach natury” to nie tylko materiał naturalny – blok drewna. To przede wszystkim ogłos budzika, który imituje dźwięki znane nam z lasu – stukanie dzięcioła w drzewo. Tytułowy DZIĘCIOŁ pojawia się w projekcie nie dosłownie, a jednak jest silnie obecny.

Rytmiczne uderzanie w pień drzewa jest dla nas intrygujące, gdzy przechodzimy obok. Gdyby jednak przyszło nam pracować obok „pracującego” dzięcioła szybko okazało by się jak bardzo angażujący jest to ogłos. Po dłuższym czasie może nawet okazać się, że nam przeszkadza. Obiektywnie patrząc jest to ten rodzaj dźwięku, który idealnie nadaje się na budzik. Czego oczekujemy od budzika? Pobudki. Budziki coraz częściej prześcigają się w głośnych, wręcz krzykliwych komunikatach, mających skutecznie wyrwać nas ze snu. A prawda jest taka, że wystarczył by nam DZIĘCIOŁ.

Krystyna Łuczak-Surówka

Komentarze

komentarzy