Mały-wielki stolik

Stolik MU Design by Knockoutdesign 2007

Jesienna aura sprzyja tego roku nie tylko spacerom. Sobota jest dniem na relaks i zabawę, na czas spędzony z najbliższymi, rodziną, dziećmi. Wybrałam więc na dziś projekt, który wpisuje się w charakter szóstego dnia tygodnia.

Grupa projektowa Knockoutdesign [Kod] – absolwentki poznańskiej ASP: Marta Florkowska-Dwojak, Magda Juszczak, Dorota Kabala, Maya Ober – pracują razem od roku 2005 i mają na swoim koncie różne realizacje. Cenię wiele ich projektów, w tym ten na pierwszy rzut oka niepozorny stolik. Z przedmiotami jest często jak z ludźmi – to ci mali okazują się mieć w sobie siłę.

Projekt stolika MU wykorzystuje właściwości tektury szewskiej – jej wytrzymałość, elastyczność oraz to, że z powodzeniem można na niej pisać i rysować. Jednak nie tylko materiał jest tu kluczem. Dopracowana jest również forma. Punktem wyjściowym jest kwadrat, ale po złożeniu stolika uzyskujemy kształt o miękkich liniach.

Kwadratowy płat tektury szewskiej (1000x1000x2mm) zwinięty w rulon z łatwością weźmiemy pod pachę lub zapakujemy do samochodu jadąc na wycieczkę z dzieckiem. Równie łatwo „wyczarujemy” z niego stolik. Wystarczy zagiąć płaszczyznę w odpowiednich miejscach i ściągnąć przepleciony przez nią sznurek. Stolik gotowy. Można usiąść, można porysować.

To projekt przemyślany od strony formalnej i użytkowej. Użytkownik-dziecko otrzymuje okazję do interakcji, do zabawy. Użytkownik-opiekun niewielki i lekki przedmiot, który łatwo przetransportować na przykład do parku. Składanie stolika z formy płaskiej w przestrzenną i malowanie na nim rozwija zdolności percepcyjne dziecka. Mamy więc obok funkcjonalności również walor edukacyjny.

Oceniając design patrzę nie tylko na projekt. Pytam o założenia projektowe. Oceniam wiele czynników – zarówno pomysł, funkcjonalność, jak i wybór materiału oraz technologii. Przyglądam się procesowi projektowemu. Patrząc z tej właśnie perspektywy na MU doceniam wykorzystanie kwadratu. Oznacza ono, że nie spadów czyli wybrany materiał jest wykorzystywany w stu procentach do produktu. Stolik MU to – jak mówiłam – mały wielki projekt.

Krystyna Łuczak-Surówka

Komentarze

komentarzy