Radio z metra cięte

Radio KŁODA Design by Gogo 2008

Rok 2008. Kilka stoisk młodych polskich grup projektowych na międzynarodowym festiwalu designu DMY International Design Festival Berlin 2008. Pamiętam jak chodząc po hali cieszyłam się z tych udanych „design wizytówek“ Polski. Wśród nich była przestrzeń z projektami założonego trzy lata wcześniej kolektywu Gogo (Maria Makowska i Piotr Stolarski). Ich projekty idealnie pasowały do hasła przewodniego obranego przez berliński festiwal „The Sky is not the Limit“.

Pokazane w Berlinie radio Kłoda zostało uhonorowane na DMY nagrodą Jury`s Favourite Selection. Radioodbiorniki rytmicznie wbudowane są w belkę z surowej sosny (wymiary 200x10x5cm). Użytkownik sam odcina sobie swój odbiornik z kłody, uzyskując dzięki temu wpływ na ostateczny kształt przedmiotu. Interakcja z odbiorcą, oddanie mu finalnego gestu nadaje Kłodom indywidualnego charakteru i czyni każde radio obiektem z własną historią.

W świecie masowo wytwarzanych produktów, które gwarantują nam idealną powtarzalność projekt Gogo jest odpowiedzią na nasze poszukiwania wartości indywidualnych. Tego czegoś co sprawia, że wchodzimy w relacje bardziej podmiotową niż przedmiotową. Czy się do tego przyznajemy czy nie przedmioty odgrywają różne role w naszym życiu. I te użytkowe i te emocjonalne. Z tej właśnie przyczyny radio z metra cięte pozostało w mej pamięci, choć niestety nie trafiło do mojego domu.

Krystyna Łuczak-Surówka

Komentarze

komentarzy