Okład na książkę

OKŁADka Design by Katarzyna Bazylczyk 2006

Zobacz galerię
2 Zdjęcia
Okład na książkę

OKŁADka Design by Katarzyna Bazylczyk 2006

okladka-na-ksiazke

OKŁADka projektu Katarzyny Bazylczyk / fot.© Materiały prasowe Katarzyny Bazylczyk

Okład na książkę

OKŁADka Design by Katarzyna Bazylczyk 2006

209

OKŁADka projektu Katarzyny Bazylczyk / fot.© Materiały prasowe Katarzyny Bazylczyk

OKŁADka jest jednym z projektów, które poznałam dzięki przywilejowi mojej pracy ze studentami na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Często towarzyszy mi refleksja, że tak wiele udanych projektów kończy swoje życie w murach szkoły na etapie koncepcji. Jest to taka słodko-gorzka myśl. Z jednej strony bardzo pozytywna ocena studenckich prac. Z drugiej poczucie straty, że wiedzą o tym jedynie nieliczni. Z tego powodu staram się „podawać dalej” projekty mi znane. To właśnie jeden z nich.

Uwielbiam książki. Są jednymi z najwierniejszych towarzyszy odkąd nauczyłam się czytać czyli – jeśli dobrze pamiętam – od szóstego roku życia. Mojej cioci zawdzięczam to, że umiałam czytać i pisać jeszcze zanim poszłam do szkoły. Książki stały się miłością od pierwszego wejrzenia i liczę, że zostaną ze mną na zawsze. Dbam o nie. Nie piszę po nich. Kawę czy herbatę pitą w czasie lektury trzymam zawsze w bezpiecznej odległości. Problemem bywa jednak opakowanie ich, gdy chcę z nimi wyjść na przykład na spacer. Kto z nas nie lubi czytać w słoneczne dni w parku?

OKŁADka autorstwa Katarzyny Bazylczyk opakuje książkę w bezpieczny sposób i będzie lekarstwem na problem z tym jak podróżować z książką. Niezależnie od rozmiaru książki owinie ją niczym elastyczny bandaż (na którym opiera się pomysł na projekt), zaczynając ten proces otulania od jednego z narożników a kończąc na zapięciu. Niewielki, ale poręczny uchwyt umożliwia niesienie książki niczym torebki lub podpięcie jej do paska. To operujący bardzo prostymi środkami, niezwykle pomysłowy projekt, którego celem jest bezpieczna podróż książki. Nie jednej, konkretnej książki. Raczej książki jako idei, jako nośnika wartości w naszym życiu. Tym właśnie są dla mnie książki. Ważnym elementem budowania systemu wartości, przekazywania wiedzy o świecie i dlatego warto je mieć przy sobie.

Doceniam ten projekt z wielu powodów. Odpowiada na moje zapotrzebowanie dbania o książki. Jest rozwiązaniem elastycznym dosłownie i w przenośni. W tytule zawiera lubiane przez mnie grę słowną. Myślę, że spodoba się miłośnikom książek, a wbrew temu co słyszę o stanie czytelnictwa w Polsce wiem, że jest nas wielu. Mam przekonanie, że książki będą zawsze. Projekt OKŁADka bardzo bym chciała zobaczyć w użyciu. Już dziś mogę zapewnić, że byłabym klientką 001.

Krystyna Łuczak-Surówka

Komentarze

komentarzy